Home ГОТВАЧ салати Рецепт за пилешка салата

Рецепт за пилешка салата

36989
G Natural

Вкусна салата која брзо се подготвува …

Потребно е:

1 пиле, сварено и исчистено од кожа и коски или 4 парчиња пилешки гради

3 големи компири, сварени и исечкани на коцкички

3 големи моркови, сварени и исечкани на коцкички

6 големи кисели краставички, исечкани на коцкички

2 сварени јајца, исечкани на коцки

250 мл кисела павлака

1 тегла мајонез

1 лажица сенф

сол, бибер

Подготовка:

– Пилешкото месо откако ќе се свари и олади, раздвојувајте го на поситни парчиња со раце.

– Во длабок сад ставете го месото и останатите состојки. Ставете мајонез и сенф, зачинете и измешајте.

– Оваа салата се јаде ладна и најубаво е отстои во фрижидер неколку часа пред да ја послужите.

Забелешка: Ако сакате да ја збогатите салатата може да ставите и сварени ситни макарони или тарана. Така пилешката салата ќе добие во густина и секако, ќе биде многу вкусна.

Пилешка салата