Home ГОТВАЧ бабини рецепти Ориз тава – лесен, вкусен и здрав ручек

Ориз тава – лесен, вкусен и здрав ручек

6397
G Natural

Ориз тава, или познатиот ориз со пилешко месо е рецепт кој се приготвува скоро во секој дом.

Во видеото подолу, погледнете како на наједноставен начин и со успех да го приготвите ова извонредно јадење.

Состојки

морков
кромид
пиперка
лук
200 грама ориз
зачини
полусварен копан и подкопан
700 мл вода

Подготовка

Морковот , кромидот, пиперката и лукот се сечат ситно и се пропржуваат. Се додава ориз и зачини.

Прпопржената смеса се става во плех за печење, се реди пилешкото меси и се полева со 700 мл вода.

Се пече на 180 степени околу 40 минути.

Добар апетит!