Home ГОТВАЧ гезме Ефтина пица – се подготвува од бајат леб

Ефтина пица – се подготвува од бајат леб

12468
G Natural

состојки:

1 ладен леб,
4 јајца,
400 мл јогурт,
100 мл зејтин,
пециво

предлог состојки за фил:

сирење, кашкавал, шунка, маслинки…

подготовка:

Во длабок сад се мешаат, јогуртот, пецивото и маслото. Потоа се додава лебот исечкан на коцки. Се меша за да се соединат сите состојки. Во смесата се додаваат состојките за фил. Се заедно се промешува и се распоредува во предходно намастен плех за печење. Врз пицата се додава кечап и оригано. Се пече 15 тина минути на 200 степени во предходно загреана рерна.