Home ГОТВАЧ бабини рецепти ВИДЕО рецепт: Брзи гонзалес, омилениот десерт на нашите мајки и баби

ВИДЕО рецепт: Брзи гонзалес, омилениот десерт на нашите мајки и баби

5169
G Natural

Состојки:

3 јајца

12 лашици шеќер

1 филџан масло

1 филџан млеко

15 лажици брашно

1 пециво

100 гр кокос

За прелив:

15 лажици вода

13 лажици шеќер

1/4 коцка маргарин

3 лажици какао

1 ванилен шеќер

Подготовка:

Јајцата и шеќерот убаво се матат. Потоа, постепено се додава млекото, маслото, брашното и прашокот за печење и на крај кокосот.

Смесата се става во намрсена тава и се пече на 180 степени околу 20 мин.

Во огноотпорен сад се ставаат сите состојки за преливот и на умерен оган со повремено мешање се растопуваат. Смесата не смее да проврие.

Кога малку ќе олади, колачое се сечи на парчиња и потоа се прелива со преливот.

Добар апетит!