Home ГОТВАЧ бабини рецепти Видео рецепт: Летна тава – здрав, вкусен и лесен ручек

Видео рецепт: Летна тава – здрав, вкусен и лесен ручек

2426
G Natural

Подготовката на овој рецепт ќе ви одземе малку време, а ќе имате совршен ручек.

Состојки:

1 страк праз

2 пиперки

1 филџан ориз

200 грама печурки по избор

2 компири со средна големина

зачини (сушен зеленчук, црн пипер, црвен пипер)

700 милилитри вода

Подготовка:

Редоследно се пропржуваат празот, пиперките, печурките ,оризот. Се додаваат компирите и зачините.

Смесата се става во тава за печење и се полива со вода.

Се пече во загреана рерна, 40 тина минути на 180 степени