Home ГОТВАЧ главни јадења Морате да пробате – неверојатно добар прелив за пити

Морате да пробате – неверојатно добар прелив за пити

43069
G Natural

Состојки:

  • 7 лажици брашно
  • 1 сув квасец
  • 2 шолји млеко
  • 1 шолја масло
  • Сол или шеќер ( во зависност каква пита правите)

Подготовка:
Кога подготвувате пита од готови кори, солена или слатка, секоја коре премачкајте ја со овој прелив а потоа филувајте ја на вообичаен начин. Остатокот од преливот истурете го врз питата и оставете да отстои час и половина пред печење.

Пита