Home ГОТВАЧ гезме Многу вкусно – палачинки од компир и тиква

Многу вкусно – палачинки од компир и тиква

11271
ХитКујна канал

Состојки:

 • 400 гр тиква
 • 350 гр компири
 • 1 јајце
 • 150 гр брашно
 • 20 гр нишесте
 • зачин
 • бибер
 • морско оревче
 • 20 гр семки од сончоглед
 • 20 гр семки од тиква
 • 20 гр маргарин
 • 20 мл масло

 

Подготовка:

Тиквата и компирите се лупат. Се сечкаат и се мешаат во еден сад.Им се додаваат зачините и јајцето. Се мешаат убаво и се пржат на загреано масло во подлабока тава. Смесата со две лажици се обликува, се става во маслото и малку се гмечи, да се добие облик на мала палачинка или плескавица.
Се пржат додека не добијат крцкава коричка.
Се служат со кисела павлака.