Home ГОТВАЧ гезме Крушевско топено сиренце

Крушевско топено сиренце

36765
Фото: Pinterest.com
G Natural

Состојки:

  • 400 мл доматно пире
  • 500 гр сирење (препорачуваме овчо)
  • 200 гр павлака
  • 150 гр кашкавал
  • двопек
  • маслиново масло

Подготовка:

Во огноотпорен сад за печење ставете ден ред доматно пире, па ред сирење, ред двопек, ред павлака. Редете по овој редослед се додека не го истрошите материјалот.
Одозгора изрендајте кашкавал и попрскајте со маслиново масло.
По желба зачинете со оригано.
Печете 10-15 минути во предходно загреана рерна на 250 степени целзиусови.
На здравје гезме!