Home ГОТВАЧ Колачиња со путер од кикирики

Колачиња со путер од кикирики

2041
G Natural

Мирисот на тазе испечени колачиња со цимет е незаменлив, посебно во овие ладни денови.


Потребни состојки

-240гр. путер од кикирики 

-200гр. шеќер во прав

-1 јајце

-1 лажичка цимет

-половина лажичка сода бикарбона

-10гр. ванилен шеќер

Подготовка

Соединете ги путерот со кикирики заедно со шеќерот во прав и ванилиниот шеќер за да добиете хомогена смеса. Додајте го јајцето и измешајте повторно.

На крај додајте го циметот и содата и соединете се заедно.Направете форми по ваша желба и ставете ги на тава обложена со хартија.

Печете 10тина минути на 180 степени, изладете и засладете се со прекрасниот вкус.

Рецепт и фотографија: ХРАНА И РЕЦЕПТИ

Следете на ИНСТАГРАМ !