Home ГОТВАЧ Супер вкусно – плазма торта со вишни

Супер вкусно – плазма торта со вишни

2860
SHARE

Состојки:

  • 500мл слатка павлака
  • 300мл шлаг пена
  • 1 кисела павлака
  • 200г класични плазма бисквити
  • 0,5кг вишни
  • 0,5л млеко
  • 1 ред чоколадо за готвење

Подготовкa:

Изматете ја слатката павлака. Изматете и 200 грама шлаг со 2 дл млеко и во оваа смеса додадете ја киселата павлака. Сето ова соединете го и поделете го на два дела, па во едниот дел ставете 300 грама мелени плазма бисквити.

Плазма бисквитите натопете ги во млеко и наредете ги во плех. Потоа истурете ја половина од смесата, вишните, па другата половина од смесата и на крај филувајте со остатокот од изматениот шлаг.

Добар апетит!