Home ПИЈАЛОЦИ здрави Направете чудотворен напиток кој ги топи клограмите

Направете чудотворен напиток кој ги топи клограмите

1556
SHARE

За овој напиток велат дека магично ги чисти килограмите, а и дека потоа тие не се враќаат.

Потребни состојки:

7 чаши филтрирана вода, 1 чаша незасладен, чист сок од брусница

Зачини: ½ лажичка цимет, половина лажица мелен ѓумбир и оревче

¾ шоља свежо исцеден сок од портокал (3 портокали), ¼ чаша свеж исцеден лимонов сок (1 до 2 лимони).

Подготовка:

Ставете ја водата на шпорет и кога ќе проврие додајте го сокот од брусница. Намалете ја температурата на најниско, додајте цимет, ѓумбир и оревче, промешајте и оставете да се крчка 20 минути.

Кога ќе се олади, додајте ги соковите од лимон и портокал. По желба можете да додадете и коцки лед непосредно пред да го испиете.

Уживајте.