Home СОВЕТИ Лубеница диета – намалете 7 килограми за 5 дена

Лубеница диета – намалете 7 килограми за 5 дена

1651
ХитКујна канал

Со диета од лубеница симнувате 7 килограми за 5 дена – звучи многу добро, но треба да знаете дека ова и не е толку лесно да се спроведе.

Лубеницата има силен диуретичен ефект и тоа треба да се знае – од првиот ден ќе имате губење на тежината, поради прекумерна загуба на вода и сол.
Основниот услов на менито за оваа диета е да јадете само лубеница. Се смета дека 1 кг лубеница одговара на 10 килограми телесна тежина (ако вашата тежина е 80 килограми, може да јадете на ден до 8 кг лубеница.). Сите други производи се забранети.
Сите ограничувања во однос на времето за јадење отпаѓаат – Јадете лубеница во секое време. Се пијат до 5 чаши обична вода, а може и зелен чај.
Втора варијанта е со малку ржен леб. Кон секој оброк може да се консумираат до две парчиња ‘ржен леб. Во овој случај диетата со лубеница трае 8-10 дена. Како и во првиот случај, другите производи се забранети.
Исхраната вклучува храна со ниска содржина на масти: овошје и зеленчук во каква било форма, житни култури, житарици, риба, пилешко, сирење, урда, јајца и др. за појадок и ручек.
Вечерата не треба да биде подоцна од 4 часа пред спиење (обично осумнаесет часа) што се состојат само од лубеница. Главната предност е дека не се чувствувате гладна.
Вториот плус е високата ефикасност за релативно краток временски период. Третата предност на оваа диета е – нормализирање на метаболизмот, прочистување на организмот од токсините итн.

Лубеница
Извор: lady.mk