Home ВАШИ РЕЦЕПТИ Солен куглоф со спанаќ и сиренце

Солен куглоф со спанаќ и сиренце

18189
G Natural

Состојки:

-4 јајца

-250гр. интегрално брашно

-100гр. бело брашно

-1 прашок за пециво

-200мл. јогурт 

-200мл. млеко-200гр.

-рендано мешано сирење 

-400гр. спанаќ

Подготовка:


Јајцата изматете ги и постепено додајте го јогуртот и млекото. Продолжете со мешање и додајте ги брашната и прашокот за пециво.

Кога ќе добиете хомогена смеса додајте ги спанаќот исечен ситно и сирењето.

Измешајте се заедно и ставете ја смесата во куглоф кој е намрсен.

Печете околу половина час на 180 степени.

На здравје!

Рецепт и фотографија: ХРАНА И РЕЦЕПТИ