Home ГОТВАЧ бабини рецепти Печен спанаќ со ориз

Печен спанаќ со ориз

4188
G Natural
Состојки:

500 гр спанаќ
1 чаша ориз
3 чаши вода
зачини
4 јајца

Подготовка:

Добро измиениот спанаќ се сечка ситно.
Во тава на масло се пропржува кромид и морков. Се додава ориз, спанаќ и зачини. 
Се пропржува кратко и смесата се става во тава за печење. Се додава водата и се пече околу половина час на 200 степени.
Десетина минути пред крај, се додаваат јајцата без да се матат, на одредено растојание.