Home ГОТВАЧ гезме Како да направите пица за само 5 минути

Како да направите пица за само 5 минути

3238
ХитКујна канал

hitkujna-pizzavo solja

Сосотојки:

4 лажици брашно
сол
1 пакетче прашак за пециво
1 лажица сода бикарбона
3 лажици млеко
1 лажица масло
1 лажица сос од домати
неколку парчиња салама или чајна – по ваш избор
оригано или некој зачин кој вие го сакаате

Подготовка:

Во голем филџан ставете го брашното потоа додаете го пецивото, тоа добро измешајте го. Потоа додаете го млекото и маслото, повторно измешајте и тестото е готово.

Подлогата намачкајте ја со сосот од домати, па над неко ставете кашкавал. Потоа наредете ја саламата или чајната и сето тоа зачинете со оригано.

Подготвената пица ставете ја во микробранова и печете ја неколку минути.