Home ГОТВАЧ главни јадења Чинија полна здравје – Диетална леќа со зеленчук

Чинија полна здравје – Диетална леќа со зеленчук

6427
G Natural

Состојки:

 • 1 шолја леќа
 • 1 шолја замрзната пченка
 • 1 голем компир, исечкан на мали парчиња
 • 4 моркови, исечкани
 • 1 исечкан кромид
 • 2 стапчиња целер, исечкан
 • 1 шолја грашок
 • 1 ½ шолја доматно пире
 • 1 коцка од зеленчук (разматена во 3 шолји вода)
 • Маслиново масло
 • Сол, бибер и црвен пипер

Подготовка:

Загрејте за тавата на среден оган. Потоа додадете го кромидот, морковите и компирот и гответе додека кромидот не стане проѕирен. Посолете и ставете бибер и црвен пипер по вкус. Потоа додадете ја супата од зеленчук, пченката, грашокот и леќата и доматното пире.

Гответе на тивок оган сè додека леќата не биде готова.

Добар апетит!

Леќа