Home ГОТВАЧ 35 диетални грицки со помалку од 100 калории

35 диетални грицки со помалку од 100 калории

17775
G Natural

Во периодот кога ни е најважно да бидеме фит, се одрекуваме од сите слатки и солени задоволства.

Но, што да правиме кога гладта ќе не надвладее и не можеме да ја добиеме битката со празниот стомак?

Еве 35 идеи за вкусни слатки и солени грицки кои имаат помалку од 100 калории, а кои истовремено се здрави и диетални.

Дури и чоколадото е дозволено… ова е списокот.

1. Банана во топено чоколадо: Половина банана исецкајте ја во темно топено чоколадо и уживајте!

2. Една шоља грозје.

3. Еден портокал.

4.  Шоља јогурт со мед и цимет.

5. 2-3 резанки ананас од конзерва или свеж.

6. Шоља од било кое точкасто овошје со 2 лажици шлаг.

7. 4 суви смокви.

8. Еден ред црно чоколадо за готвење.

9.Чаша чоколадно млеко.

10. Едно тањирче пудинг од чоколадо.

11. Шоља полна со јагоди и малини прелеани со сок од портокал.

12. Пет поголеми јагоди прелеани со 2 топени коцки чоколадо.

13. Безалкохолен коктел од тропско овошје: Во чаша измешајте издробен лед, сок од ананас, сок од портокал и сок од јаболко.

14. Банана шејк: Наполнете половина шоља ситно сецкана или пасирана банана, четвртина јогурт и додадете малку дробен лед. Мешајте додека не добиете густа смеса.

15. Печена јаболка: Јаолката наполнете ја со обичен шеќер и цимет, а потоа испечете ја.

16. Половина шоља житарки и половина шоља млеко.

17. Пет слатки крекери и половина шоља топло млеко.

18. 25 ф’стаци.

19. 10 желе бомбони.

20. Кафе со млеко.

21. 5 солени крекери и 5 многу тенки парчиња кашкавал.

22. Варено јајце и половина кришка интегрален леб.

23. 2 шољи пуканки.

24. Салата од туна: Измешајте половина шоља туна, додадете едно лажичка кари, лажица ситно сецкан кромид и малку целер.

25. Грчка салата: Еден домат исечкан на коцки и 2 лажици рендано фета сирење.

26. Печен компир: Сварете еден компир, намачкајте го со маслиново масло и оставете го да се пече 10 минути.

27. Сендвич со краставици: На половина парче леб ставете две парчиња сирење и неколку сечкани краставички.

28. 8 маслинки.

29. Четири тенки парчиња пилешко филе заедно со сос од сенф  и мед.

30. Едно парче моцарела со 2-3 резанки домат.

31. 15 переци и 2 лажици крем сирење.

32. Салата од краставици: Исечкајте една краставица и прелејте ја со 2 лажци јаболков оцет.

33. Мини сендвич со шунка: Помеѓу 2 тенко сечени парчиња леб ставете шунка, лист зелена салата и сенф.

34. Половина ѓеврек.

35. 4 суви кајсии.