Home ГОТВАЧ бабини рецепти Рецепт за највкусното слатко од зрели смокви

Рецепт за највкусното слатко од зрели смокви

8923
SHARE

Состојки:

  • 40 здрави и малку потврди смокви
  • 1 кг шеќер
  • 1,5 дл вода
  • 1 лимон

Подготовка:

Шеќерот и водата се ставаат во пошироко тенџере и се варат додека водата не почне да врие. Во тенџерето внимателно се редат смоквите и на тивко се варат околу 2 часа. Најдобро е смоквите да бидат во еден ред, затоа треба пошироко тенџере. Не се мешаат, само повремено се протресува тенџерето. Лимонот добро се мие и се сече на тенки тркалца. Во смоквите што се варат се додава лимонот и се вари уште 30-ина минути.
Топлото слатко се сипа во топли тегли.
Добро се затвараат и се чуваат на темно и ладно место.

Добар апетит!

Слатко од смокви