Home ГОТВАЧ Вреди да се проба – вафла помфрит од сладок компир

Вреди да се проба – вафла помфрит од сладок компир

9211
ХитКујна канал

Состојки:

• 2 парчиња сладок компир
• 2 лажици маслиново мсло
• Химелајска сол и црн бибер

Подготовка:

Излупете го слаткиот компир и пресечете го на половина.
Со помош на Börner Wave–Брановидното ренде исечете го слаткиот компир во форма на кружни вафли. Исечканите парчиња распределете ги на хартија за печење и наросете маслиново масло. Зачинете со сол и бибер.
Печете во загреана рерна, од 10 до 15 минути на 180 степени. Компирот е готов кога ќе стане крцкав и ќе добие златно-кафеава боја.

Совет:
Börner Wave–Брановидното ренде ќе ви помогне да ги сецкате овошјето и зеленчукот во форма на вафли и брановидни засеци во две различни дебелини. Идеално е за цврст зеленчук и овошје, создавање на декоративен и атрактивен дизајн и сосови.

boerner_food-5272

welle_waffel_frontal_kueche_orange