Home ГОТВАЧ главни јадења Вкусен зеленчук на италијански начин

Вкусен зеленчук на италијански начин

4547
G Natural

Состојки:

 • 4 парчиња млад кромид
 • помлад праз
 • 1 корен цвекло
 • 1 домат
 • корен морков
 • 2 компири
 • 2 тиквички
 • 300 гр свежи шапмињони
 • маслиново масло
 • ловоров лист
 • балсамико
 • сол
 • лук

Подготовка:

Излупете ги сите зеленчуци и добро измијте под млаз вода. Сите потребни зеленчуци исечете ги на средни парчиња. Во специјалниот сад на Цептер „Quadra“ од 1,6л ставете го целиот зеленчук, зачинете, додајте ½ шоља вода, поклопете и вклучете го шпоретот на средна температура. Кога зелечнукот ќе омекне, а водата полека ќе испарува, намалете ја температурата и печете уште најмногу 10-тина минути. На крај ставете на чинија за сервирање и мачинете со маслиново масло и балсамико.

Посолете по желба, ние ви предлагаме сок од лимон или некоја врста сирење.

Зеленчук на италијански начин