Home СОВЕТИ Вегетаријански трик кој го намалува ризикот од рак

Вегетаријански трик кој го намалува ризикот од рак

3029
G Natural

Без оглед на тоа дали јадете месо или не, ова од сега треба да ви биде задолжителен појадок!

Салата од свеж зеленчук со варено јајце е полн погодок кога зборуваме за здравјето.

Научниците велат дека со неколку варени јајца човечкиот организам прима дури 9 пати повеќе каротен отколку од билките.

А зошто каротенот е толку важен? Па, поради тоа што како одличен антиоксиданс ве брани од сериозни здравствени проблеми како некои облик на рак и хронични болести.

Исто така, каротенот го намалува и воспалението во организмот и го продолжува животот!

Свежиот зеленчук кој најдобро оди со варени јајца и кој задолжително треба да биде дел од вашата утринска салата е домат, морков, спанаќ, зелена салата.

Исто така, нутриционистите советуваат да јадете што е можно повеќе шарен зеленчук, затоа што она со најмногу каротен најчесто има темно зелена, црвена, портокалова или сина боја.

салата