Home ГОТВАЧ Рецепт за напиток кој ќе ги спречи настинките да го нападнат вашиот...

Рецепт за напиток кој ќе ги спречи настинките да го нападнат вашиот организам

9574
G Natural

Дали знаевте дека јапонската влада им препорачува на своите граѓани да конзумираат 17 порции овошје и зеленчук секој ден.

Сите дневни потреби на организмот за витамини и минерали и други хранливи работи можат да се испијат во една чаша, односно да се внесат со еден чудотворен напиток со име „17 на ден“ кој го зајакнува имунитетот и не чува од сезонските болести.

 

Состојки:

1 јаболко златен делишес
1 крушка
1 свежа краставица
1/2 помала лимета
1 ѓумбир (парче со големина од околу 1 см)
1 рака свежи ливчиња спанаќ
1/2 целер
1 среден морков
1 свеж кељ
1/2 главица свежо цвекло
1 кришка ананас (дебелина околу 1 см)
1 брокула (неколку цветчиња)
1 тиквичка (парче со големина од 1 см)
1 рен (парче од 1 см)
1 коморач (1 см големина)
1 кришка црвена пиперка
1 кришка жолта пиперка

Подготовка:

Овошјето и зеленчукот добро измијте го, исчистете го и измиксајте го во блендер, па додајте неколку коцки лед (по желба).

Напиток

Зошто би требало да го пиете овој сок?

Затоа што во него се наоѓаат витамини А, Б, Б1, Б2, Б3, Б6, Ц, Е и К. Содржи бета каротен, калциум, железо, магнезиум, манган, цинк, селен, натриум, фосфор, бакар, сулфур, хром и бор. И затоа што овој рецепт потекнува од земја која има најголем број стари луѓе во светот.

На кои луѓе им се препорачува?

На луѓето кои се опоравуваат од сезонски грип, настинки и вирози, на оние кои можеби претерале со конзумација со алкохол, и на сите оние кои сакаат да ги внесат сите потребни хранливи работи во организмот.