Home ГОТВАЧ Рецепт за највкусниот сос за пица

Рецепт за највкусниот сос за пица

3141
G Natural

Состојки:

  • 300 г доматно пире
  • 1/4 кафена лажичка оригано
  • 1/2 кафена лажичка босилек
  • 1/2 кафена лажичка магдонос
  • 2 чешниња лук
  • малку сол
  • малку црн пипер
  • малку вода

Подготовка:
Ситно исечканите зачини и лукче ставете ги во подлабок сад, додадете го доматното пире и добро измешајте. Ако сакате сосот да ви биде поредок, разблажете го со малку вода.
Забелешка: премногу сос може да го разлигави тестото. Еден од начините како да го избегнете ова е прво малку да го запечете само тестото, а потоа врз него да го ставите сосот и останатите состојки.

hitkujna-pizza-sos