Home ГОТВАЧ гезме Пробајте поинакви „зелени“ шпагети

Пробајте поинакви „зелени“ шпагети

3782
G Natural

Состоки за четири лица:

  • 320 гр шпагети
  • 100гр листови свеж босилек
  • 50 гр пињоли
  • 100 гр од омиленото сирење
  •  лук
  • маслиново масло
  • сол

Подготовка:

Свежиот босилек, пињолите, сирењето, лукот, сол и малку маслиново масло, испасирајте се додека состојката не стане кремаста, односно додека не го добиете посакуваниот зелен сос. Во специјалното тенџере на Цептер за варење шпагети од 5,8л, ставете вода и тестенините ставете ги кога водата ќе достигне висока температува Предходно во водата можете да додадете и маслиново масло. Во специјалниот сад за шпагети на Цептер, шпагетите ќе бидат готови за најмногу 10 минути. Квалитетно подготвените италијански шпагети во никој случај не се преварени. Исцадете ја водата и сервирајте во уникатните чинии на Цептер кој ќе направат уште подобар завршеток на целиот рецепт.

Врз шпагетите го додавате зелениот сос, а по желба можете и да ги промешате па одозгора да ставете рендано сирење или кашкавал.

Зелени шпагети