Home ВАШИ РЕЦЕПТИ Полнет модар патлиџан

Полнет модар патлиџан

1454
G Natural

Состојки:

-модар патлиџан

-домат

-кромид

-лук

-магдонос

-кашкавал

 -црвено песто

 -пармезан

-сол и бибер

-сув зачин 

-шафран

-куркума

-мелен лук 

Подготовка:


Модриот патлиџан се сече на половина и се прави вдлабнатина.

Се мачка со пестото и се става 20 минути во рерна на 180°.

Потоа се сецкаат зеленчуците ситно заедно со остатокот од модриот патлиџан и се ставаат да се запржат. Се додаваат и зачините.

Се вади модриот патлиџан од рерна и се додава пржениот зеленчук. Кашкавалот се ренда поситно и се додава над модриот патлиџан, а над него се става пармезанот. Во рерна се пече уште 15 мин на 150° степени и ручекот е готов.

Добар апетит!

Рецепт и фотографија: ХРАНА И РЕЦЕПТИ