Home ГОТВАЧ Неодолив десерт: Јаболки со сладолед од ванила

Неодолив десерт: Јаболки со сладолед од ванила

2491
G Natural

Состојки:

  • 4 јаболки
  • 800 мл вода
  • 300 гр кафен шеќер
  • 2 гранчиња рузмарин
  • кора од лимон
  • сладолед од ванила

 

Подготовка:

Ствете ја водата, шеќерот, рузмаринот и кората од лимон во садот на Цептер со капак од 2,5 л. Поклопете и уклучете на средна температура, а кога ќе почне да врие, претходно излупените јаболки додајте ги во зовриениот сируп.

Оставете ги на оган се додека не омекнат, поточно 10-тина минути.

Извадете ги јаболките и оставете ги целосно да се изладат. Потоа исечете ги на половина и извадете ја средината.

Јаболката ставете ја во уникатната чинија на Цептер – „Baron“ и финиширајте со топка сладолед во средината на овошјете.

Добар апетит!

jabolki so sladoled od vanila