Home ПИЈАЛОЦИ здрави Најдобриот рецепт за чај од ѓумбир

Најдобриот рецепт за чај од ѓумбир

9471
G Natural

Состојки:

  • 4 лажици рендан свеж ѓумбир
  • 2 чаши вода
  • ½ лимон
  • 1-2 лажици мед
  • ½ лажиче куркума

Подготовка:
Излупениот ѓумбир исечкајте го на што е можно поситни парчиња и ставете го зовриената вода да одстои најмалку 30 минути (колку подолго, толку подобро). Откако ќе се излади додадете мед и лимон.

Ѓумбир