Home ПИЈАЛОЦИ весели Ледено кафе со вкус на ванила

Ледено кафе со вкус на ванила

3345
G Natural

Состојки:

  • 30 мл еспресо
  • 1 лажичка шеќер
  • 100 мл млеко
  • 2-3 коцки кршен мраз
  • 2 топки сладолед од ванила

Подготовка:

Кафето и шеќерот ставете ги во еден сад и мешајте ги додека шеќерот не се стопи убаво. Во садот додадете го и млекото и повторно убаво промешајте. Кршениот мраз и сладоледот сипете ги во една висока стаклена чаша и полијте ги со кафето. По вкус можете да додадете прелив од карамела.

Ледено кафе