Home ГОТВАЧ бабини рецепти Куглов со суво овошје

Куглов со суво овошје

3568
ХитКујна канал

Состојки:

3 јајца

6 лажици шеќер

3 лажици масло

6 лажици брашно

1 прашок за пециво

400 гр суво сецкано овошје и јатки (суви смокви, сливи, брусница, урми, ореви, бадеми, лешници и сл)

Подготовка :

Трите белки се матат пенасто, откако ќе се формира цврста пена постепено се додава шеќерот. Кога смесата добро ќе се измати се додава маслото и жолчките. Смесата се премешува со помош на лажица па се додава брашното и сецканото суво овошје.

Се пече во куглоф, околу 35 минути на 190 степени.

Добар апетит!