Home ГОТВАЧ десерти Како да направите Трилече – едноставно и неверојатно брзо

Како да направите Трилече – едноставно и неверојатно брзо

56791
G Natural

За подготовка на овој десерт нема да ви е потребно многу време.

Трилечето според овој рецепт се подготвува на едноставен начин и не чини многу.

 

Состојки

  • тесто
  • 10 јајца
  • 10 лажици шеќер
  • 10 лажици брашно
  • прелив
  • 1 литар млеко
  • 500мл слатка павлака
  • 500мл кондензирано млеко
  • 300гр готов карамел

Подготовка

Се кршат  јајцата со шеќерот и се додава брашното, лажица по лажица за да се изедначи смесата. Се пече во длабок плех 20×30.

На страна се мешаат трите млека и кога пандишпанот е готов со печење, се прелива.

Се сече на коцки и се става карамел ( готов карамеил или пак со стопени карамели)

Добар апетит!