Home ГОТВАЧ бабини рецепти Еве како да направите вкусна Турли тава

Еве како да направите вкусна Турли тава

42294
G Natural

Состојки:

 • 1,5 кгр. мешано месо (свинско и телешко месо исечено на коцки)
 • 200 гр. боранија
 • 20-30 парчиња бамја
 • 1 црн патлиџан
 • 1 тиквичка
 • 1/2 кгр. зелка
 • 1-2 зелени пиперки
 • 1-2 домати
 • 1/2 кгр. компири
 • 1/2 кгр. моркови
 • 200 гр. масло
 • сол
 • бибер

Подготовка:

Целиот зеленчук се чисти и се сече на парчиња и се става во тава (највкусно би било доколку турли тавата ја готвите во земјана тава). Убаво измешајте и пoсолете  по вкус. Преку зеленчукот наредете ги парчињата месo претходно издинстани со малку масло и вода. Ставете вегета и бибер, прелијте со масло и ставете во рерна да се пече на температyра од 200°С, околу 2 часа.

На здравје нека ви е!