Home ПИЈАЛОЦИ весели Едноставен рецепт на Џејми Оливер – Вкусно топло чоколадо

Едноставен рецепт на Џејми Оливер – Вкусно топло чоколадо

4369
G Natural

Состојки:

  • 4 полни лажици квалитетно какао
  • 3 полни лажици шеќер во прав
  • 1 полна лажица млеко во прав
  • 2 полни лажици густин
  • 100гр рендано чоколадо
  • 1 лажиче цимет (по желба)

Подготовка:
Сите состојки убаво измешајте ги и ставете ги во некоја стаклена тегла.
На еден литар млеко додадете 5-6 лажици од оваа смеса и варете на тивок оган, додека не ја постигнете саканата густина.
За една чаша. На 200-220мл млеко додадете една до две лажици од двете смеси.
На здравје!

Топло чоколадо