Home ГОТВАЧ Чоколадна експрес торта

Чоколадна експрес торта

5770
G Natural

Состојки:

30г какао во прав
90г брашно
Малку сол
Прашок за печиво
20г шеќер
6 мали лажички билно масло
80мл млеко
½ лажица екстракт од ванила

Подготовка:

Помешајте ги сувите состојки. Потоа додајте ги течностите и добро промешајте.
Смесата ставете ја во мал калап за торта, а ако сакате поголема количина зголемете ја количината состојките пропорционално.
Печете на 180 степени околу 12 до 15 минути.
Ако сепак сакате малку да ја декорирате тортата, чоколадната глазура или растопениот еурокрем е секогаш ефектно решение.

Добар апетит

hitkujna-coko-expres-tprta