Home ГОТВАЧ гезме Вкусни ќофтиња од тиквици

Вкусни ќофтиња од тиквици

8295
SHARE

Состојки:

 • 1 тиквичка
 • 1 јајце
 • 1 пециво
 • 5-6 лажици брашно
 • ½ лажиче ракија
 • Сол
 • Бибер
 • Магдонос
 • Сусам
 • Лен
 • Семе од коприва
 •  масло за пржење

Подготовка:
Се ренда тиквицата на крупната страна од рендето. Не се цеди од водата. Се додаваат јајцето, брашното, пецивото, ракијата и зачини по ваш избор.
Убаво се промешува смесата да се соедини.
Се става маслото да се загрее и со лажичка се ставаат крофнички да се пржат. Се пржат на тивок оган.
Кога ќе заруменат од 2 страни се редат на хартија да ја впие маснотијата.
Добар апетит!

ќофтиња од тиквици