Home ГОТВАЧ главни јадења Вкусен ручек – Кременадли во сос

Вкусен ручек – Кременадли во сос

13242
SHARE

Состојки:

 • 1 кг кременадли
 • 1 главица кромид
 • 1 чешне лук
 • 1 морков
 • 200 мл лупени домати во сос (пелати)
 • 300 гр свежи шампињони
 • 250 мл вода
 • ½ лажичка нишесте
 • 1 лажица зачин Кристал
 • бибер
 • сечкан магдонос

Подготовка:

На масло , во подлабока тава, на кратко се пржат кременадлите. Се вадат од тавата, се оставаат на страна.
Во истата тава, се динстаат ситно сечканиот кромид, лук и морковите. По 5 мин се додаваат печурките исечкани на покрупни парчиња. Кога печурките ќе омекнат, се враќаат кременадлите во тавата, се зачинуваат со зачин и бибер. Се додаваат и лупените домати од конзерва, сечкани. Се заедно ке крчка на тивок оган и се додава вода по потреба. Кога месото ќе биде меко и зеленчукот убаво издинстан, се додава ½ лажица нишесте растворено во вода и се динста уште некоја минута додека сосот не стане густ.
Се сервира со варен ориз или пире од компири и се посипува со сечкан магдонос.

Добар апетит!

Кременадли