Home СОВЕТИ Вегетаријански трик кој го намалува ризикот од рак

Вегетаријански трик кој го намалува ризикот од рак

2335
SHARE

Без оглед на тоа дали јадете месо или не, ова од сега треба да ви биде задолжителен појадок!

Салата од свеж зеленчук со варено јајце е полн погодок кога зборуваме за здравјето.

Научниците велат дека со неколку варени јајца човечкиот организам прима дури 9 пати повеќе каротен отколку од билките.

А зошто каротенот е толку важен? Па, поради тоа што како одличен антиоксиданс ве брани од сериозни здравствени проблеми како некои облик на рак и хронични болести.

Исто така, каротенот го намалува и воспалението во организмот и го продолжува животот!

Свежиот зеленчук кој најдобро оди со варени јајца и кој задолжително треба да биде дел од вашата утринска салата е домат, морков, спанаќ, зелена салата.

Исто така, нутриционистите советуваат да јадете што е можно повеќе шарен зеленчук, затоа што она со најмногу каротен најчесто има темно зелена, црвена, портокалова или сина боја.

салата