Home СОВЕТИ Убод од комарец? Еве како експресно да го спречите чешањето

Убод од комарец? Еве како експресно да го спречите чешањето

2129
SHARE

Доколку во моментот не располагате со некој лосион за смирување на кожата по убод од комарец, значи имате потреба од следниот совет.

Постојат растенија, кои поседуваат природни антибактеријски и смирувачки својства.

Да речеме на пример црешата ( или вишната), магдоносот и нането.

За да си помогнете за ублажување на чешањето, по убод од комарец, само испасирајте свежи листови од некое од овие растенија и со добиената каша намачкајте го засегнатото место. Преврзете го местото со завој или ставете фластер.

Убод од комарец