Home ГОТВАЧ главни јадења Супа во земички

Супа во земички

2110
SHARE

Потребни состојки:

  • 10 земички со цврста кора
  • 200 грама  сецкан кромид
  • 100 грама суви сливи
  • 1 лажица мелен црвен пипер
  • 600 грама компири
  • 140 мл сок од домат
  • маслиново масло
  • бибер
  • сув зачин

Подготовка:

На масло издинстајте го кромидот, додадете го црвениот пипер и чаша вода, додадете ги и исецканите сливи. Гответе пет минути. Додајте го сецканиот компир, налејте вода за да го прекрие компирот, додајте сос од домати. Гответе 40 минути. На земичките отсечете им го врвот, отстранете ја средината и ставете ги во рерна на 180 степени, 5 минути. Во земичките ставете ја смесата и послужете.

Супа во земички