Home ГОТВАЧ здрава храна Сами направете го овој природен антибиотик

Сами направете го овој природен антибиотик

3354
SHARE

Здружете ги петте добро познати намирници и ќе добиете природен антибиотик кој ќе ги штити вашиот имунитет.
Состојки:

  • 1 чешне лук
  • 2 лажици мед
  • 2 лажици свежи изрендан ѓумбир
  • 1/2 лажичка мелена чили пиперка
  • 1/2 лажица цимет
  • 1 дл сок од лимон

Подготовка:

Исцедете го лимонот и во него измешајте го гмечениот лук, ѓумбирот, чили пиперката и циметот.
Сите состојки добро измешајте ги и на крај додадете го медот кој ќе ја згусне смесата.
Смесата ставете ја во стаклен сад со поклопец и добро затворете ја. Оставете ја да одстои на собна температура околу 3 часа. После ова сирупот чувајте го во фрижидер.

Совет:
Земајте по една лажичка дневно, најдобро е наутро. Доколку сте настинати или пак имате вирус, земајте по една лажичка од сирупот три пати во денот, пред секој оброк.

Природен антибиотик