Рецепт за тазе домаќинки – црвена зелка

Рецепт за тазе домаќинки – црвена зелка

359
СПОДЕЛИ

Состојки:
• 1 виолетова зелка
• 1 главица кромид
• 1 чешне лук
• Целер
• 2 средно големи морковчиња
• Сол, бибер, вегета и мелена пиперка
• Маслиново масло
• Вода
Подготовка:
Со помош на Börner V5 PowerLine Сецко , ситно исецкајте го кромидот, лукот, целерот, морковот и зелката. Пропржете го во масло ситно исечениот кромид. Додадете ги лукот и целерот. Потоа додадете ги морковите. Посолете и промешајте. Додадете ја ситно исечената зелка. Додадете зачини, измешајте и намалете ја температурата на рерната.
Динстајте и повремено додавајте вода за зелката да не загори.
Кога зелката е готова, тргнете ја на страна, оставете малку да се излади и послужете ја.
Совет:
За лесно, безбедно и прецизно сецкање на овошјето и зеленчукот, користете го сецкачот Börner V5 PowerLine Сецко .
Новото издание на оригиналниот Börner V5 PowerLine Сецко содржи три прилагодливи додатоци кои нудат дури 10 различни опции за сечење.