Home ГОТВАЧ гезме Рецепт за еден сосема поинаков помфрит

Рецепт за еден сосема поинаков помфрит

4593
SHARE

Состојки:

  • Хокаидо тиква (позната и како Зеленикарка)
  • Сол
  • Црвен пипер
  • Маслиново масло

Подготовка:
Излупете ја тиквата и исчистете ги семките од неа. Месестиот дел исечете го на ленти со дебелина од околу 1 сантиметар.
Додадете зачини, прелијте со маслиново масло и се заедно измешајте.
Печете во загреана рерна на 180 степени, во предходно намрсен сад (или прекриен со мрсна хартија за печење) околу 20 минути.

Совет:
Вкусот на тиквата поднесува најразлични зачини. Поради ова, при печењето на помфритот слободно додадете и мајчина душичка, рузмарин и сл.
Помфритот послушете го со свежо младо сирење, или пак со сос од домати.
Добар апетит!

Помфрит од тиква