Home ВАШИ РЕЦЕПТИ Празник за око – Зелена погача (фото инструкции)

Празник за око – Зелена погача (фото инструкции)

7483
SHARE

Состојки:
Тесто:

 • 600 гр брашно
 • 3 лажички масло
 • Сол по желба
 • 2 лажици квасец
 • 200 мл млеко
 • 100 мл вода
 • Фил:
 • Спанаќ
 • Младо сирење
 • Сол
 • Масло

Премачкување:

 • 1 жолчка
 • 1 лажица масло

 

Подготовка:

Замесете го тестото. Покријте го и оставете го да нарасне. Премесете го уште еднаш и повторно оставете да нарасне.

Зелена погача
Премесете и поделете го тестото на два дела па фино обликувајте го.

Зелена погача

Оставете го тестото и подгответе го филот.

Измијте го спанаќот и исечкајте го. Додадете го сирењето, малу сол и маслото па измешајте.

Зелена погача
Размесете го тестото колку големината на плехот во кој ќе ја печете питата.

Зелена погача
Префрлете го тестото во намрсениот плех за печење па преку него нанесете го филот. (филот можете да го ставите на средина а околу рабовите да распоредите само еден дел . Делот помеѓу оставете го празен )

Зелена погача

Зелена погача

Развлечете го вториот дел од тестото и покријте го со филот. Доколку филот сте го распоредиле во средината, кога ќе го прекриете тестото со второто тесто, на средината ставете сад.

Зелена погача
Стиснете ги врвовите да не излегува филот и засечете со нож, па секој отсечен дел свтрете го нагоре.

Зелена погача

Зелена погача
Премачкајте со изматената жолчка и маслото и ставете го да се пече.

Зелена погача
Откако е испечена погачата премачкајте ја со путер и покријте ја со влажна крпа.

Зелена погачаДобар апетит!

Зелена погача