Home ГОТВАЧ бабини рецепти Перничиња со мармалад (рецепт)

Перничиња со мармалад (рецепт)

5557
SHARE

Состојки:

Половина литар млеко,

1 квасец,

1 килограм брашно,

150 грама маст, 3 јајца,

мармалад за полнење.
Упатство за подготовка:
Ставете го квасецот во малку млеко да надојде. Јајцето малку изматете го и додајте маст, брашно, квасец и млеко и замесете мазно тесто.

Оставете го да отстои на топло место 15 минути.

Развлечете тесто, исечете го на коцки. На коцката ставете мармалад, па поклопете ја со друга коцка тесто.

Рабовите стиснете го со вилушка. Печете на 200 степени

Перничиња со мармалад