Home ПИЈАЛОЦИ весели Ова ќе ви се допадне: Зимски напиток од чоколадо и црвено вино

Ова ќе ви се допадне: Зимски напиток од чоколадо и црвено вино

1657
SHARE

Потребни состојки за две чаши:

  • 170 грама темно чоколадо
  • 80 мл црвено вино
  • 250 мл млеко
  • 150 мл вода
  • прстофат сол

Начин на подготовка:
Ставете ги чоколадото и виното во сад на тивок оган и оставете ги да крчкаат неколку минути додека чоколадото не се растопи. Тогаш додајте ги водата, млекото и солта, засилете го огнот и мешајте додека смесата не почне да врие. Потоа тргнете ја од оган и послужете во две чаши.

Вино и чоколадо