Home ГОТВАЧ Мини тортички

Мини тортички

2534
SHARE

Потребни состојки:

За тесто:

 • 2 филџани Есктра белобрашно тип 400од Жито Лукс
 • 2 филџани шеќер
 • 2 филџани масло за јадење
 • 4 јајца
 • 1 филџан млеко
 • 2 филџани мелени ореви
 • 1 ќесичка прашок за печиво

За фил:

 • 200мл млеко
 • 150г шеќер
 • 100г чоколада
 • Шлаг пена

Подготовка:

Јајцата и шеќерот се матат. Се додаваат останатите состојки по ред. Изматената смеса се истура во подмачкан и побрашнет плех. Се пече на 220°С околу 25 минути. По благо ладење од добиениот пандишпан со чаша се вадат парчиња во кружна форма, а тестото помеѓу нив се собира и се ситни со рака. Млекото, шеќерот и чоколадата се варат додека смесата не се изедначи. Во неа се меша иситнетото тесто и се филуваат тортичките. Се украсува со шлаг пена.

Добар апетит!

PACKSHOT