Home ГОТВАЧ Медени срца

Медени срца

3695
SHARE

Состојки:

За тесто:

 • 500г Екстра бело брашно тип 400 од Жито Лукс
 • 250г мед
 • 100г шеќер
 • 150г маргарин
 • 1 јајце
 • 10г какао
 • 2 мали лажички цимет
 • 1 ќесичка прашок за печиво
 • 100г ситно сечкани бадеми

За филување:

 • 2 пудинга од ванила
 • ½ л млеко

Подготовка:

Медот, шеќерот и маргаринот се загреваат на средна температура се додека целосно не се стопат. Се остава смесата да се излади. Брашното се меша со останатите состојки и со изладената смеса од маргарин, мед и шеќер. Тестото  добро се изедначува и се остава покриено 3 часа. Потоа се развива кора со дебелина од 1,5cm и од неа со калап се вадат срца кои се редат во плех. Се печат на 180°С околу 15 минути. Срцата се лепат едно со друго со предходно подготвен и оладен пудинг од ванила.

Добар апетит!

PACKSHOT