Home ГОТВАЧ Колач со афион

Колач со афион

2712
SHARE

Состојки:

За тесто:

  • 4 чаши Екстра бело брашно тип 400 од Жито Лукс
  • 2 чаши млеко
  • 2 чаши шеќер
  • 2 чаши масло за јадење
  • 100г афион во зрно
  • 1 ќесичка ванилин шеќер
  • 1 ќесичка прашок за печиво

Подготовка:

Сите состојки треба добро да се измешаат. Смесата се истура во подмачкан и побрашнет правоаголен сад  и се пече во загреана печка  на 200°С, 30 до 40 минути. Оладениот колач се декорира со чоколаден прелив или со шеќер во прав.

Добар апетит!

PACKSHOT