Home БЕБЕШКА ХРАНА КАША ЗА БЕБЕ: Шарено пире од зеленчук

КАША ЗА БЕБЕ: Шарено пире од зеленчук

2348
SHARE

состојки:
50 грама боранија,
50 грама сладок компир батат,
1 парче прокељ,
1 мала китка брокула,
1 мала китка карфиол,
1 помал морков,
мало парче праз,
1 чешне лук,
2 листа блитва

hitkujna-podgotovka-sarena-kasa

подготовка:

Убаво исчистете го и измијте го зеленчукот.. блитвата проварете ја неколку минути (фрлете ја првата вода).. Останатиот зеленчук гответе го 20 тина минути на пареа, а потоа заедно со блитвата во зависност од возраста на бебето изблендирајте или изгмечете ги готовите состојки.. додадете половина лажичка маслиново масло.
И пирето е подготвено за вашето бебе !

hitkujna-gotova-sarena-kasa