Изненадување за вашите најмили – чипс од моркови

Изненадување за вашите најмили – чипс од моркови

292
СПОДЕЛИ

Состојки:
• 3 моркови
• 4 лажици маслиново масло
• Химелајска сол
Подготовка:
Загрејте ја рерната на 250 степени. Подгответе го плехот за печење и прекријте го со хартија за печење. Претходно намастете го. Морковите излупете ги и исчете ги на парчиња со помош на Börner Wave–Брановидното ренде.
Со четка која претходно сте ја ставиле во посолено маслиново масло премачкајте ги морковите и ставете ги во плех за печење.
Печете додека морковот не добие боја.
Послужете со сос по желба.

Совет:
Börner Wave–Брановидното ренде ќе ви помогне да ги сецкате овошјето и зеленчукот во форма на вафли и брановидни засеци во две различни дебелини. Идеално е за цврст зеленчук и овошје, создавање на декоративен и атрактивен дизајн и сосови.