Home ГОТВАЧ Идеја за прекрасна цвет погача – воопшто не е комплицирана за правење

Идеја за прекрасна цвет погача – воопшто не е комплицирана за правење

8435
SHARE

Состојки:

  • 500 г брашно
  • 1 Сув квасец (7г)
  • 1/2 кафена лажичка шеќер
  • 1 Лажичка сол
  • 60 мл масло
  • 1 Јајце
  • 125 мл млеко
  • Околу 70 г маргарин
  • Јајце-жолчка или цело јајце
  • Бел и црн сусам, мак, за попрскување

Подготовка:
Состојките треба да бидат на собна температура.
Во сад, мешајте ги заедно брашното, сув квасец, шеќер, сол, масло, јајца и млеко и месете го тестото (доколку е потребно, додадете повеќе млеко, тестото треба да биде мазно). Покријте го со влажна крпа и оставете го на топло, околу половина час за да нарасне.
Стопете го маргаринот (бидете сигурни да остане светол! Дозволете да се излади малку, но мора да остане течен.
Во округла тава (околу 28 см во дијаметар) премачкајте со маргаринот и посипете брашно.
Тестото се сече хоризонтално во три дела: еден мал и две подеднакво големи. Малиот дел се става настрана: на крајот тоа ќе се стави во средината (тестото што не го користите да се покрие со крпа да не се суши).
Една од двете големи парчиња тесто поделете ја во пет еднакви парчиња. Четири парчиња измесете во тенок круг (околу 5 мм дебелина).
Со остар нож, сечете го најголемиот круг кој сте го ставиле во тавата, на осум делови – и превиткувајте како на фотографијата.

Цвет погача

 

Последното парче тесто ставете го во средина и исечете на неколку делови. Премачкајте со јајце и маргарина.Покријте го со крпа и оставете го да отстои додека рерната се загрева на 200 степени – печете околу 10 мин. Потоа покријте со фолија и печете на 180 степени околу 15 минути. Потоа отстранете ја фолијата и пак печете неколку минути за да добиете заруменета боја.

Добар апетит!

Цвет погача